Strona: XXII Giełda Wynalazków w Warszawie / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

XXII Giełda Wynalazków w Warszawie

2015-03-01

W dniach od 17 do 18 lutego 2015 roku w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik odbyła się XXII Giełda Wynalazków nagrodzonych w 2014 roku na Międzynarodowych Targach Wynalazczości. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza została objęta honorowymi patronatami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Naczelnej Organizacji Technicznej, Urzędu Patentowego RP i PARP. Głównymi patronami medialnymi byli m.in.: Polskie Radio Czwórka, the Warsaw Voice, Polish Market, Magazyn Gospodarczy Fakty oraz Przegląd Mechaniczny.

Na Giełdzie wynalazków zaprezentowane w sumie ponad 130 eksponatów, które są rezultatem polskiej myśli innowacyjnej i mogą przyczynić się do zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki.

Swoim stoiskiem na wystawie mogła poszczycić się również Politechnika Rzeszowska, którą reprezentowali m. in. pracownicy Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury: prof. dr hab. inż. Józef Dziopak i dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz. Gościom imprezy zostały przedstawione dwa innowacyjne wynalazki nagrodzone w 2014 roku licznymi nagrodami na arenie międzynarodowej.

Pierwszym z nich był Retencyjny kanał ściekowy, który w 2014 roku został uhonorowany Złotym Medalem z wyróżnieniem na VIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2014. Warto wspomnieć, że licencję na produkcję Retencyjnego kanału ściekowego zakupiła od Politechniki Rzeszowskiej firma Uponor Infra. Rozwiązanie to zostało zastosowane między innymi w rozbudowywanym obecnie systemie odwodnieniowym na terenie jednej z dzielnic miasta Rzeszowa. Kanał retencyjny został doceniony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a autorzy otrzymali "Nagrodę za osiągnięcia wynalazcze w roku 2014 na arenie Międzynarodowej".

Drugim prezentowanym rozwiązaniem była Multimedialna sieć komunalna, która została opracowana przez zespół w składzie: mgr inż. Kamil Pochwat, prof. dr hab. inż. Józef Dziopak i dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz. Nowe podejście zaprezentowane w patencie znalazło duże uznanie jury i otrzymało oprócz Złotego Medalu na VIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2014 dodatkowo nagrodę specjalną w postaci pucharu przyznawanego przez Chińskie Stowarzyszenie Innowacji i Wynalazczości w Tajwanie.

XXII Giełda Wynalazków zgromadziła licznych przedstawicieli świata nauki i techniki, przedsiębiorców oraz innowatorów, a jej misją była promocja polskiej myśli naukowo-technicznej oraz popularyzacja wynalazków, które zaprezentowane zostały w roku 2014 na międzynarodowych wystawach wynalazków.

Mariusz Starzec