Wyjazd prof. Józefa Dziopaka na konferencję do Armenii
Profesor Józef Dziopak na zaproszenie Rektora NUACA uczestniczył w II międzynarodowej konferencji naukowej na temat Architectural Heritage and Contemporary Architecture, organizowanej przez National University of Architecture and Construction of Armenia i Komitet Szkolnictwa Wyższego i Nauki Republiki Armenii. Wraz z zespołem z AGH w Krakowie przedstawili referat dotyczący adaptacji miasta Krakowa do zmian klimatycznych pt. „Evolution of cities under climate change: greening and blue-green infrastructure”, który jest planowany do publikacji w czasopiśmie technicznym w 2024 roku.
Obserwowana od dziesięcioleci tendencja wzrostu populacji ludzi w skali światowej wskazuje na wyraźny ich przyrost w miastach. Obecnie ponad 56 % wszystkich ludzi mieszka w miastach, a prognozy na rok 2050 wskazują na wzrost tej liczby do 60%. Takie prognozy stawiają przed inżynierami nowe wyzwania, które dotyczą m.in. rozbudowy i modernizacji istniejącej infrastruktury miejskiej tak, aby zapewnić mieszkańcom wymagany komfort życia. W rozwoju miast kluczowe znaczenie ma trwałość sieci i jakość dostarczanych mediów. Szczególnie istotne jest zachowanie dobrego stanu środowiska naturalnego miast. W tym zwłaszcza dotyczącymi zanieczyszczenia wody i powietrza, gospodarki odpadami i zużycia zasobów, transportu miejskiego, dostarczanie taniej energii i innych.
Od lat promowana idea zielonych miast uwzględnia tworzenie przyjaznych warunków dla środowiska i praktyki zmierzające do poprawy zdrowia, a w rezultacie poprawy jakości życia ich mieszkańców. Omawiane rozwiązania są oparte na naturze i ujmują zagadnienia interdyscyplinarne. Obecnie tworzone koncepcje projektowe wchodzą w zakres kompetencji urbanistów, projektantów krajobrazu, inżynierów, hydrologów, ekologów, ekonomistów i innych specjalistów. Z założenia mają one podlegać adaptacji do występujących od stuleci cykli klimatycznych, popularnie określanych jako zmiany klimatu.
Głównym przesłaniem referatu było wskazanie jak infrastruktura zielona, w tym parki i skwery wraz ze strukturą nawet małych akwenów wodnych korzystnie wpływa na komfort życia mieszkańców miast. Jednocześnie zapewnia odporność terenów miejskich na skalę zanieczyszczeń pochodzących chociażby od środków transportu i emitorów energii.
Artykuł koncentruje się na roli niebiesko-zielonej infrastruktury jako kluczowej strategii adaptacji do zmieniających się warunków klimatycznych na przykładzie rozwiązań zastosowanych w Krakowie. Omówiono w referacie innowacyjne podejścia wraz z technologiami, które stanowią przykład racjonalnej strategii zarządzania miastem promując jednocześnie możliwość tworzenia zrównoważonego środowiska miejskiego, które jest odporne na cykliczne zmiany klimatu.
Oprócz szerokiej i merytorycznej dyskusji podjętej po zaprezentowanie referatu okazało się, że fizjonomia profesora Józefa Dziopaka wzbudziła też zainteresowanie architektów podczas konferencji (foto 3), którzy uwiecznili swoje dzieła na załączonych fotografiach (S1 i S2).
Podczas wizyty gospodarze konferencji zapewnili możliwość poznanie bogatej kultury i dziedzictwa narodowego Armenii. Gospodarze konferencji zorganizowali zwiedzanie m.in. „armeńskiego Watykanu” wraz z Katedrą z III wieku w Eczmiadzynie, klasztoru Kobayr Monastery z XII wieku oraz unikalnej szkoły dla dzieci gminy Lori na granicy z Gruzją. Spotkania i dyskusje naukowe podczas konferencji odbywały się w otoczeniu pięknych górskich krajobrazów zalanych słońcem, w atmosferze kaukaskiej gościnności, przyprawionej aromatami narodowej kuchni.