Strona: VIII Międzynarodowa Warszawska Wystawa Innowacji IWIS 2014 / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

VIII Międzynarodowa Warszawska Wystawa Innowacji IWIS 2014

2014-10-30

W dniach od 14 do16 października 2014 roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się VIII Międzynarodowa Warszawska Wystawa Innowacji IWIS 2014. Imprezie objętej patronatem Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego towarzyszyły obchody 25-lecia Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

W wystawie uczestniczyło ponad stu wystawców z kilkunastu krajów świata, w tym tak odległych jak Tajwan, Chiny, Iran czy Malezja. Zwiedzający wystawę mieli okazję obejrzeć kilkaset rozwiązań z różnych dziedzin nauki i techniki.

Swoje stoisko na wystawie miała też Politechnika Rzeszowska, którą wraz ze swoimi najnowszymi innowacjami reprezentowali pracownicy Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury: prof. dr hab. inż. Józef Dziopak i dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz.

Zespół badaczy tej katedry może poszczycić się wdrożeniami swoich wynalazków do praktyki inżynierskiej, co szczególnie zwróciło uwagę jury wystawy. Postanowiło ono szczególnie uhonorować jedno z prezentowanych rzeszowskich rozwiązań, nagradzając je złotym medalem z wyróżnieniem. Warto wspomnieć, że licencję na produkcję Retencyjnego kanału ściekowego, bo taką nazwę nosi ten wynalazek, zakupiła od Politechniki Rzeszowskiej firma Uponor Infra, która jest jednym ze światowych potentatów produkcji rur. Rozwiązanie to zostało zastosowane między innymi w rozbudowywanym obecnie systemie odwodnieniowym na terenie jednej z dzielnic miasta Rzeszowa.

Inną nagrodzoną złotym medalem innowacją było rozwiązanie Multimedialnej sieci komunalnej, która zdaniem Autorów jest rewolucyjnym sposobem budowy infrastruktury sieciowej miast. Rozwiązanie to zostało opracowane przez zespół w składzie: mgr inż. Kamil Pochwat, prof. dr hab. inż. Józef Dziopak i dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz. Nowe podejście zaprezentowane w patencie znalazło duże uznanie jury i zostało dodatkowo uhonorowane nagrodą specjalną w postaci pucharu przez Chińskie Stowarzyszenie Innowacji i Wynalazczości w Tajwanie.

Srebrnymi medalami wyróżniono dwa wynalazki opracowane w Katedrze Infrastruktury i Ekorozwoju, i są to: Rurowy zbiornik retencyjny autorstwa prof. dra hab. inż. Józefa Dziopaka, dr inż. Agnieszki Stec i dra hab. inż. Daniela Słysia, prof. PRz oraz Zbiornik retencyjny z systemem grawitacyjnego płukania (autorzy: mgr inż. Kamil Pochwat i prof. dr hab. inż. Józef Dziopak).

Z kolei brązowym medalem nagrodzono Przelew kanalizacyjny także autorstwa mgra inż. Kamila Pochwata i prof. dra hab. inż. Józefa Dziopaka.

Na wystawie nagrodzono również indywidualne dokonania innowacyjne pracowników Politechniki Rzeszowskiej, a zwłaszcza za wdrożenie wynalazków do praktyki projektowej. Nagrody Naczelnej Organizacji Technicznej otrzymali prof. dr hab. inż. Józef Dziopak i dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz., którzy są autorami kilkudziesięciu patentów.

W trakcie wystawy odbyło się także dwudniowe szkolenie Urzędu Patentowego RP nt. "Granice międzynarodowej ochrony własności intelektualnej" oraz "Międzynarodowa ochrona własności przemysłowej. Procedury ochronne i zwalczanie naruszeń", w którym uczestniczyli pracownicy katedry.

Warszawska wystawa innowacji IWIS 2014 to jedno z wielu miejsc prezentacji innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez pracowników Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju Politechniki Rzeszowskiej. Dzięki takim wydarzeniom możliwe jest zaprezentowanie dorobku naukowego i innowacyjnego na tle światowych rozwiązań oraz nawiązanie kontaktów z potencjalnymi inwestorami.

Udział w wystawie był dofinansowany z programu „Inkubator Innowacyjności”, który w Politechnice Rzeszowskiej realizowany jest od lutego 2014 roku. Projekt ten nadzorowany jest przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii naszej Uczelni.

Agnieszka Stec

iwis_1.jpg