Strona: Strategiczny Grant Wyszehradzki dla Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

Strategiczny Grant Wyszehradzki dla Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju

2012-11-29

Katedra Infrastruktury i Ekorozwoju Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska otrzymała dofinansowanie współpracy międzynarodowej w ramach Visegrad Strategic Program. Projekt Sustainable rainwater management in the V4 countries Katedra będzie realizować z czterema uczelniami z Czech, Węgier i Słowacji – Wyższą Szkołą Techniczną w Brnie (Vysoké učeni technické v Brně), Uniwersytetem Technicznym w Koszycach (Technická univerzita v Košiciach), Uniwersytetem Mendla w Brnie (Mendelova univerzita v Brně) oraz Uniwersytetem w Miszkolcu (Miskolci Egyetem). Projekt przewiduje rozwijanie współpracy naukowej oraz organizację cyklicznych spotkań przedstawicieli uczelni w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Grupowe zdjęcie uczestników spotkania, na zdjęciu kilkadziesiąt osób, wśród nich pracownicy Politechniki Rzeszowskiej

Inauguracja prac w ramach grantu miała miejsce podczas spotkania zorganizowanego przez słowackich partnerów projektu w Wysokich Tatrach na Słowacji. W trakcie spotkania, które odbyło się w dniach 19 – 21 listopada 2012 roku Politechnikę Rzeszowską reprezentował czteroosobowy zespół z Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju: prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz, mgr inż. Agnieszka Stec oraz mgr Anna Brzechowska-Rębisz. Podczas spotkania polska strona przedstawiła dwa referaty dotyczące zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych. Dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz wygłosił prezentację na temat Modeling of stormwater runoff through the example of Przemyśl city, natomiast mgr inż. Agnieszka Stec przedstawiła referat pt. Fee rates for discharge of rainwater in Poland compared to other countries. Pozostali partnerzy także omawiali własne badania dotyczące nowoczesnego podejścia do zagospodarowania wód opadowych w ich krajach. Spotkanie w Wysokich Tatrach było okazją do ustalenia szczegółów przyszłych działań w ramach grantu, w tym prac nad wspólną publikacją monograficzną.

Głównym celem programu kooperacji jest opracowanie podstaw kształtowania nowoczesnej gospodarki wodami opadowymi w zlewniach miejskich ze szczególnym uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju m.in. w aspekcie ochrony środowiska i podniesienia jakości życia mieszkańców krajów grupy Wyszehradzkiej.

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki został utworzony w 2000 roku. Grupa ta została uformowana przez państwa V4, to jest Czechy, Polskę, Słowację oraz Węgry, a jej misją jest rozwój współpracy oraz umacnianie więzi wśród mieszkańców regionu. Do zadań Funduszu należy m.in. dofinansowanie projektów naukowo-badawczych, a jedną z form tego dofinansowania są długoterminowe granty strategiczne.

A. Brzechowska-Rębisz