Strona: Spotkanie uczestników projektu V4 w Wysokich Tatrach na Słowacji / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

Spotkanie uczestników projektu V4 w Wysokich Tatrach na Słowacji

2013-12-06

W dniach 25-27.11.2013 roku w Hotelu Titris w Wysokich Tatrach na Słowacji odbyło się spotkanie uczestników projektu „Sustainable rainwater management in the V4 countries” realizowanego w ramach Wyszehradzkiego Programu Strategicznego. Spotkanie odbyło się w trakcie konferencji naukowej 12th Sanitary constructions – Small waterworks – Landscape and Water management.

Politechnikę Rzeszowską reprezentowali: prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz, dr inż. Agnieszka Stec oraz mgr inż. Kamil Pochwat. Celem spotkania była ocena realizacji zadań w ramach grantu badawczego realizowanego wraz z partnerami z Czech, Węgier i Słowacji, tj. Wyższej Szkoły Technicznej w Brnie, Uniwersytetu Technicznego w Koszycach, Uniwersytetu Mendla w Brnie i Uniwersytetu w Miszkolcu, a także przygotowanie publikacji monografii naukowej. W kolejnych dniach pracownicy Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju wzięli udział w sesjach, w czasie których prelegenci prezentowali dorobek naukowo-badawczy w dziedzinie gospodarowania wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych, omawiano również zagadnienia realizacji wspólnych projektów dydaktycznych. Na specjalnie zorganizowanej anglojęzycznej sesji wyniki swoich dotychczasowych badań prezentowali: dr inż. Agnieszka Stec oraz mgr inż. Kamil Pochwat. Dr inż. Agnieszka Stec przestawiła prezentację „Financial analysis of rainwater harvesting system in multi-family residential building”, która dotyczyła analizy finansowej instalacji wykorzystania wód opadowych na cele gospodarcze. Natomiast mgr inż. Kamil Pochwat przedstawił wyniki swoich badań dotyczących budowy syntetycznych charakterystyk opadu do wymiarowania zbiorników retencyjnych w prezentacji „The proposal of dimensioning for storage reservoir”. W tej sesji swoje referaty zaprezentowali także pozostali uczestnicy projektu V4, poruszając m. in. problemy techniczne oraz prawne związane stosowaniem przelewów burzowych w systemach kanalizacyjnych, wykorzystania wód opadowych w instalacjach gospodarczych czy też zagadnień hydraulicznych związanych z budownictwem wodnym. Zakończenie projektu będzie miało miejsce przy okazji organizowania przez Katedrę Infrastruktury i Ekorozwoju konferencji naukowej INFRAEKO 2014 „Nowoczesne miasta. Infrastruktura i środowisko”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 29-30 maja 2014 roku.