Pracownicy Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska wzięli udział w konferencji naukowej na Uniwersytecie w Miszkolcu w dniach od 12 do 14 czerwca 2013 roku. Wyjazd został zorganizowany w ramach Wyszehradzkiego Programu Strategicznego i był jednym z sześciu zaplanowanych warsztatów projektowych.
Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję zaprezentować wyniki badań naukowych realizowanych w ramach wspólnego projektu pn. Sustainable rainwater management in the V4 countries.
Efektem końcowym będzie wspólna publikacja książkowa dotycząca zagadnień z zakresu zarządzania wodami opadowymi. Naukowcy z czterech krajów mieli także możliwość szerokiej dyskusji na tematy związane z problematyką odprowadzania oraz zagospodarowania wód deszczowych i badań prowadzonych na poszczególnych uczelniach.
Pracownicy katedry wzięli też aktywny udział w prezentacji referatów. Podczas angielskojęzycznej sesji zaprezentowano wyniki badań prowadzonych w Katedrze Infrastruktury i Ekorozwoju. Mgr inż. Kamil Pochwat przedstawił referat pt. Precipitation data in designing of storage reservoirs, który dotyczył tematyki danych opadowych wykorzystywanych do projektowania zbiorników retencyjnych. W tej części spotkania swoje badania prezentowali też pozostali uczestnicy projektu. Zgodnie z jego założeniami wszystkie prezentacje skupiały się na szeroko rozumianej tematyce wód opadowych. Część referatów dotyczyła aktualnej problematyki przeciwpowodziowej, a także tematów powiązanych, czyli stabilizacji brzegów i rewitalizacji rzek po powodzi. Znacząca część prezentacji skupiła się też na tematyce ochrony środowiska. Omawiano między innymi kwestie związane z zagospodarowaniem wód opadowych oraz obecnością ksenobiotyków w wodzie deszczowej.
Katedra Infrastruktury i Ekorozwoju realizuje grant Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego wspólnie z czterema uczelniami z Czech, Węgier i Słowacji, tj.: Wyższą Szkołą Techniczną w Brnie (Vysoké učeni technické v Brně), Uniwersytetem Technicznym w Koszycach (Technická univerzita v Košiciach), Uniwersytetem Mendla w Brnie (Mendelova univerzita v Brně) i Uniwersytetem w Miszkolcu (Miskolci Egyetem). Projekt przewiduje rozwijanie współpracy naukowej w ramach organizowanych cyklicznych spotkań przedstawicieli uczelni w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się jesienią podczas konferencji Urban Water w Brnie. Natomiast jeden z ostatnich zjazdów uczestników projektu ma mieć miejsce w okresie organizowanej przez Katedrę Infrastruktury i Ekorozwoju konferencji naukowej INFRAEKO 2014 w Krakowie.