Strona: Profesor Józef Dziopak członkiem Akademii Nauk Federacji Rosyjskiej / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

Profesor Józef Dziopak członkiem Akademii Nauk Federacji Rosyjskiej

2013-06-18

W dniu 19 kwietnia 2013 r. prof. dr hab. inż. Józef Dziopak został wybrany na członka zagranicznego Akademii Nauk Federacji Rosyjskiej w oddziale Architektury i Budownictwa. Nominacja była wynikiem wysokiej oceny w skali międzynarodowej szczegółowo analizowanego dorobku naukowego Profesora podczas Jego 40-letniej pracy w 7. uczelniach. Stanowi ona też wyróżnienie Jego współpracy z naszym wschodnim sąsiadem, a w szczególności z Uniwersytetem Architektoniczno-Budowlanym i Akademią MANEB w Sankt Petersburgu oraz Instytutem WODGEO w Moskwie.

Tak się składa, że w br. mija 35 lat, kiedy w 1978 r. rozpoczął staż naukowy w Leningradzkim Instytucie Budowlanym (LISI). Ten pobyt rozpoczął wielokierunkową współpracę naukową, badawczą i dydaktyczną z naukowcami rosyjskimi. Był m.in. koordynatorem 7. polsko – rosyjskich umów międzyrządowych z trzema instytucjami naukowymi w Rosji, promotorem rozprawy doktorskiej obronionej w LISI, współautorem kilkunastu wspólnych publikacji; zorganizował tematyczne seminaria naukowe w Polsce i w Rosji. Współpraca z gronem wybitnych naukowców tego kraju stała się dla Profesora ważnym etapem w rozwoju naukowym i zawodowym.

W 2012 r. z rekomendacji profesora Michaila I. Aleksejeva, akademika RAASN z Sankt Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering rozpatrzono pozytywnie wniosek związany z przyjęciem prof. Józefa Dziopaka w skład kandydatów na członków Rosyjskiej Akademii Nauk. Przechodząc pomyślnie kolejne etapy na szczeblu Biura Oddziału oraz Prezydium Rosyjskiej Akademii Nauk Architektury i Budownictwa został wpisany na listę kandydatów wybieranych przez członków Akademii podczas corocznego posiedzenia plenarnego.

Został nominowany przez Prezydium RAASN na członka zagranicznego i zaproszony przez prof. A.P. Kudrjavceva, prezydenta Rosyjskiej Akademii Nauk jako kandydat do wzięcia udziału w posiedzeniu plenarnym członków tego gremium, w którym uczestniczył w Wołgogradzie w dniach 17-19 kwietnia 2013 r. w gmachu Wołgogradzkiego Państwowego Uniwersytetu Architektoniczno-Budowlanego. W czasie tego posiedzenia profesor Józef Dziopak został wybrany jednogłośnie na zagranicznego członka Akademii Nauk Federacji Rosyjskiej i otrzymał zamieszczony obok dyplom.

Agnieszka Stec