W dniach 24-25 marca 2016 roku w Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie odbyła się XXIII Krajowa Wystawa – Giełda Wynalazków nagrodzonych w 2015 roku na Światowych Wystawach Wynalazczości. Jest to krajowa wystawa mająca na celu uhonorowanie polskich twórców innowacji, którzy uzyskali najwyższe laury za wynalazki na arenie międzynarodowej.
W gronie wyróżnionych znaleźli się pracownicy Zakładu Infrastruktury i Ekorozwoju Politechniki Rzeszowskiej, których podczas wystawy reprezentował prof. dr hab. inż. Józef Dziopak oraz dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz. Stoisko Politechniki Rzeszowskiej, gdzie zaprezentowano 3 innowacyjne rozwiązania Zakładu Infrastruktury i Ekorozwoju cieszyło się sporym zainteresowaniem.
Pierwszym z prezentowanych rozwiązań był Odwodnieniowy wpust separacyjny autorstwa dra hab. inż. Daniela Słysia prof. PRz i prof. dr hab. inż. Eleny Neverovej-Dziopak z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Patent ten został nagrodzony w 2015 roku złotym medalem z wyróżnieniem podczas 43 Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Podczas tej samej imprezy Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych z Rumunii przyznało temu rozwiązaniu nagrodę za wysoki poziom naukowy i technologiczny.
Instalacja obiektów retencyjnych, której autorami są dr inż. Kamil Pochwat, dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz oraz prof. dr hab. inż. Józef Dziopak została wyróżniona srebrem na 43. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie oraz złotym medalem z wyróżnieniem podczas 9 Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków.
Opracowane przez dr inż. Agnieszkę Stec, prof. dra hab. inż. Józefa Dziopaka i dra hab. inż. Daniela Słysia, prof. PRz Urządzenie do oczyszczania wód opadowych znalazło duże uznanie jury podczas 43 Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie, gdzie wyróżniono je złotym medalem oraz tajlandzką nagrodą za najlepszy międzynarodowy wynalazek.
Giełda Wynalazków została zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz firmę EuroBusiness Haller. Na wystawie zaprezentowano 96 innowacyjnych rozwiązań z 54 polskich jednostek sfery nauki i przemysłu. Wszyscy zwiedzający mieli okazję obejrzeć, dotknąć, a także porozmawiać z ich twórcami.
Iwona Ozimek