Strona: Nowe laboratorium Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

Nowe laboratorium Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju

2014-10-21

Miło nam poinformować, że Katedra Infrastruktury i Ekorozwoju zainicjowała działanie nowego Laboratorium Technik Pomiarowych i Sterowania Transportem Wody i Ścieków, które zostało zrealizowane w ramach projektu Budowa i modernizacja bazy dydaktycznej Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. W laboratorium została zainstalowana nowa aparatura naukowo-badawcza oraz zostały przeprowadzone prace remontowe, które umożliwiły przystosowanie pomieszczenia na potrzeby laboratorium.

Dzięki tej inwestycji nasza Katedra dysponuje wysokiej klasy stanowiskami do badań doświadczalnych:

• HM 141 - Hydrograf opadu deszczu,

• HM 145 - Zaawansowany system hydrologiczny,

• HM 165 - Podstawy cyklu hydrologicznego,

• HM 169 - Wizualizacja filtracji.

Studenci specjalizacji Infrastruktura i Ekorozwój będą mieli możliwość w znacznym stopniu poszerzać swoją wiedzę na temat mechanizmów przepływów w hydrologii. Zakupione stanowisko badawcze HM 169 umożliwia obserwację linii prądów wokół obiektów budowlanych i rozkładów ciśnienia na tych obiektach, a także obserwację zjawisk hydrologicznych występujących podczas opadu deszczu o różnym natężeniu i czasie trwania. Natomiast dzięki wykorzystaniu urządzenia HM 141 określony może zostać związek między opadem, a przesączaniem wody deszczowej. Na uwagę zasługuje również możliwość przeprowadzania podstawowych doświadczeń w dziedzinie procesów perkolacji dla wód opadowych i strumieni wód podziemnych oraz obserwowania efektów zależnych od zdolności przenikania i magazynowania podłoża (HM 145). Natomiast stół laboratoryjny HM 165 pozwala na ilustrację procesów filtracji w gruncie, zachodzących podczas opadów deszczu oraz przepływu wód gruntowych. Daje on również możliwość śledzenia procesów wsiąkania, retencjonowania i przepływu wód gruntowych, które w dużej mierze uzależnione są od przepuszczalności gruntu.

Nowe laboratorium doskonale uzupełnia bazę laboratoryjną Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju oraz wpisuje się w zakres prowadzonych badań i zajęć dydaktycznych związanych z nowoczesnymi sposobami odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych.

Dorian Czarniecki

Zdjęcie obrazujące dwa nowe stanowiska laboratoryjne.