Strona: Międzynarodowy program dydaktyczny - Brno 2013 / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

Międzynarodowy program dydaktyczny - Brno 2013

2013-07-02

Grupowe zdjęcie studentów wraz z wykładowcami przed budynkiem Uniwersytetu technicznego w Brnie

W dniach od 2 do 15 czerwca 2013 roku studenci specjalności infrastruktura i ekorozwój wraz z pracownikami Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska realizowali program Intensive Programme Erasmus w ramach międzynarodowego projektu Lifelong Learning Programme.

Intensive Programme (IP) to krótki, ale intensywny program studiów, który skupia studentów i nauczycieli szkół wyższych z co najmniej trzech krajów. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Techniczny w Koszycach, a uczelniami partnerskimi Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Techniczny w Brnie. Program ten rozpoczęto w 2012 roku i był on realizowany na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach, natomiast tegoroczna edycja odbyła się w Brnie.

Celem programu jest intensyfikacja nauczania studentów poprzez przekazanie wiedzy i doświadczeń międzynarodowego zespołu wykładowców, a także zapoznanie się z procesem kształcenia partnerów uczestniczących w programie.

Studenci z Polski, Czech i Słowacji przez dwa tygodnie uczestniczyli w licznych wykładach oraz zajęciach praktycznych obejmujących tematykę szeroko pojętej gospodarki wodnej. Zajęcia dydaktyczne dotyczyły przede wszystkim zagadnień projektowania, wykonywania i funkcjonowania budowli wodnych, systemów kanalizacyjnych i wodociągowych.

Pracownicy Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju - prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, dr hab. inż. Daniel Słyś, prof. PRz i mgr inż. Agnieszka Stec poprowadzili wykłady, których tematyka dotyczyła zasad projektowania i budowy obiektów i urządzeń stosowanych w zrównoważonych systemach kanalizacyjnych, w tym zbiorników retencyjnych, urządzeń do infiltracji wód opadowych do gruntu oraz dachów zielonych.

Ponadto, w czasie pobytu w Czechach studenci mieli okazję zwiedzić zaporę i elektrownię wodną oraz miejską oczyszczalnię ścieków w Brnie. Poznali także najciekawsze zabytki, tego drugiego pod względem wielkości miasta Republiki Czeskiej, które uważane jest za historyczną stolicę Moraw. Miasto to, na mapie Czech stanowi ważny ośrodek kulturalny, naukowy i turystyczny. Studenci byli pod ogromnym wrażeniem tak licznych i pięknych zabytków miasta, głównie zamku i twierdzy Špilberk, neogotyckiej katedry Św. Piotra i Pawła oraz zabudowy Starego Miasta z dwoma rynkami - Zelný Trh i Náměstí Svobody.

Grupę studentów z naszej Uczelni reprezentowali: Sowa Magdalena, Śliwa Justyna, Trojnar Jolanta, Wołosz Anna, Kukla Grzegorz, Ochyra Konrad, Rębisz Sławomir, Sołtys Paweł, Starzec Mariusz i Ziomber Piotr.

W ostatnim dniu pobytu studentom i wykładowcom wręczono certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w programie Lifelong Learning Programme.