Strona: KONFERENCJA URBAN WATER 2013 - VELKE BILOVICE / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

KONFERENCJA URBAN WATER 2013 - VELKE BILOVICE

2013-10-21

W dniach 2-4 października 2013 r. pracownicy Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska uczestniczyli w spotkaniu wykonawców projektu pn. Sustainable rainwater management in the V4 countries realizowanego w ramach Wyszehradzkiego Programu Strategicznego, które zorganizowano w Czechach jako część obrad konferencji naukowej Urban Water 2013 w Velkich Bilovicach koło Brna. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali: prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, dr hab.inż. Daniel Słyś, prof.  PRz, dr inż. Agnieszka Stec, mgr inż. Sabina Kordana i mgr Anna Wdowik.

img_0817.jpg img_1575.jpg

Zjazd rozpoczął się kolacją i degustacją morawskich win, podczas której uczestnicy mieli okazję do dyskusji o celach i osiągnięciach projektu. Wspólnie z przedstawicielami uczelni z Czech, Węgier i Słowacji, tj. Wyższej Szkoły Technicznej w Brnie, Uniwersytetu Technicznego w Koszycach, Uniwersytetu Mendla w Brnie i Uniwersytetu w Miszkolcu omawiano kolejne zadania realizowane w ramach grantu, którego zwieńczeniem będzie publikacja wspólnej monografii. W książce tej zostaną przedstawione podstawy kształtowania nowoczesnej gospodarki wodami opadowymi w zlewniach miejskich z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju, m. in. w aspekcie ochrony środowiska i podniesienia jakości życia mieszkańców krajów Grupy Wyszehradzkiej. W kolejnym dniu pracownicy katedry uczestniczyli w konferencji, na którą przybyli liczni przedstawiciele międzynarodowego środowiska naukowego, a także firm i instytucji państwowych z Czech i Słowacji. Pracownicy Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju wzięli udział w sesjach, w czasie których prelegenci prezentowali dorobek naukowo-badawczy w dziedzinie gospodarowania wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Podczas wystąpień nie zabrakło pytań o cenę i wartość wody, finansowanie przyszłych projektów wodnych, a także o stan infrastruktury związanej z zagospodarowaniem wód opadowych. Zainteresowaniem cieszyły się także wystawy, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi firm i organizacji związanych w szerokim zakresie z branżą kanalizacyjną i oczyszczaniem ścieków. Organizatorzy konferencji, na czele z prof. Ing. Petrem Hlavinkiem, CSc., MBA z Wyższej Szkoły Technicznej w Brnie, zadbali nie tylko o rzeczową dyskusję w trakcie sesji, ale także o integrację wszystkich biorących w niej udział. Wieczorem, na zamku w Lednicach zorganizowano uroczystą kolację, podczas której stworzono dogodną możliwość pogłębienia istniejących i zawarcia nowych znajomości oraz podziwiania detali architektury gotyckiej tego obiektu. Pracownicy katedry byli pod ogromnym wrażeniem zwiedzanego kompleksu zamkowo-parkowego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W piątek kontynuowano obrady w ramach anglojęzycznej sesji pn. Storm water harvesting in V4 countries, w której aktywny udział wzięli pracownicy katedry. Prof. dr hab. inż. Józef Dziopak przedstawił referat pt. Rainwater retention in urban areas. Podkreślił w nim konieczność poszukiwania rozwiązań umożliwiających racjonalne zagospodarowanie wód opadowych w zlewniach miejskich oraz wskazał na potrzebę wyposażania zarówno istniejącej, jak i tworzonej infrastruktury kanalizacyjnej w zbiorniki retencyjne i urządzenia do regulowania wielkości spływu ścieków deszczowych. Na terenach zurbanizowanych prostym i efektywnym rozwiązaniem jest gromadzenie nadmiaru wód opadowych w naturalnych zagłębieniach i nieckach terenowych, co jednocześnie stanowić może część miejskich terenów rekreacyjnych – podkreślił prof. Dziopak. Review of law regulations on the subject of rainwater management in Poland to temat prezentacji mgr inż. Sabiny Kordana. W swoim wystąpieniu dokonała przeglądu przepisów prawnych regulujących kwestię zagospodarowania wód opadowych w Polsce, takich jak: Prawo wodne, Prawo ochrony środowiska, Prawo budowlane czy Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zasygnalizowała także problemy związane z niejednoznacznymi, a niekiedy sprzecznymi zapisami prawnymi, które powinny zostać jak najszybciej uściślone i sprecyzowane, zwłaszcza w zakresie opłat za wody opadowe. W tej części swoje referaty zaprezentowali także pozostali uczestnicy projektu V4. Poruszone zostały m. in. problemy techniczne oraz prawne związane z zagospodarowaniem wód opadowych na terenie Czech, Słowacji i Węgier. Cyklicznie organizowane spotkania w ramach grantu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego są doskonałą okazją do prezentacji wyników badań, wymiany doświadczeń, a przez to rozwijania współpracy naukowej z przedstawicielami uczelni z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Ostatni zjazd ma mieć miejsce podczas przygotowywanej przez Katedrę Infrastruktury i Ekorozwoju konferencji naukowej INFRAEKO 2014 pn. Nowoczesne miasta. Infrastruktura i środowisko, która odbędzie się w Krakowie w dniach 29-30 maja 2014 roku.

Sabina Kordana, Anna Wdowik