Strona: Kolejny sukces naukowców Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju na VI Międzynawowej Wystawie Wynalazków IWIS 2012 w Warszawie / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

2012-10-30

Innowacje opracowane w Katedrze Infrastruktury i Ekorozwoju Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska PRz zostały po raz kolejny nagrodzone. Podczas Międzynarodowej Wystawy Innowacji IWIS 2012, która odbywała się w dniach od 16 do 19 października 2012 roku zaprezentowano prawie 250 rozwiązań, z czego autorami aż 131 innowacji byli goście zagraniczni. Wśród najwyżej ocenionych rozwiązań znalazły się także wynalazki pracowników Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju.

Profesor Dziopak nagrodzony dyplomami i medalami przez profesora Wasilija P. Gocza oraz profesora Pierre Fumiėre przy wystawie Politechniki Rzeszowskiej.

Międzynarodowe jury szczególnie doceniło rozwiązanie pn. Zbiornik retencyjny z samoczynnie regulowanym przepływem cieczy, które zostało nagrodzone złotym medalem z wyróżnieniem. Rozwiązanie opracowane przez prof. dr. hab. inż. Józefa Dziopaka i dr. hab. inż. Daniela Słysia, prof. PRz ma uniwersalne zastosowanie przy retencji wód i ścieków transportowanych w układach grawitacyjnych, ponieważ umożliwia samoczynne napełnianie i opróżnianie komory akumulacyjnej przewodem lewarowym bez użycia pompowni, jednocześnie całkowicie eliminując zapotrzebowanie na energię. To wyróżnienie jest również kwalifikowane do nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wśród wyróżnionych srebrnym medalem IWIS 2012 znalazł się wynalazek autorstwa mgr. inż. Kamila Pochwata i prof. dr. hab. inż. Józefa Dziopaka pn. Zbiornik retencyjny z systemem grawitacyjnego płukania. Zastosowany innowacyjny sposób grawitacyjnego płukania komór zbiornika wykorzystuje dopływające ścieki i eliminuje konieczność wykonywania dodatkowych instalacji wymagających układów pompowych. Rozwiązanie to zapewnia etapowość spłukiwania zanieczyszczeń wydzielonych komór z wyborem ich kolejności.

W trzecim dniu wystawy miała miejsce szczególna uroczystość wręczenia złotego medalu i dyplomu profesorowi Józefowi Dziopakowi przez władze Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów na stoisku Politechniki Rzeszowskiej. Nagroda została przyznana w uznaniu za wybitny wkład w rozwój innowacyjnej działalności w skali międzynarodowej przez zacne gremium – profesora Pierre Fumiėre, członka Belgijskiej Kapituły Królewskiej i Prezydenta Międzynarodowego Jury, profesora Oleksiya Opinko, Prezydenta Ukraińskiej Akademii Nauk  Honorowego Prezydenta Salonu oraz profesora Wasilija P. Gocza, Przewodniczącego Komisji Nagród VIII Międzynarodowego Salonu New Time w Sewastopolu.

Profesor Józef Dziopak został także wyróżniony złotym medalem i dyplomem przez profesora Viktora Covaliova z Moldova State University. Wyróżnienie to zostało przyznane za wybitne wyniki w działalności innowacyjnej i promowanie współpracy między wynalazcami z Republiki Mołdowy i Polski.

Wystawa IWIS 2012 została zorganizowana w pięknym holu Politechniki Warszawskiej przez Stowarzyszenie SPWiR, Urząd Patentowy RP i Politechnikę Warszawską. Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

dyplom1.png