Strona: Jubileusz 40-lecia pracy naukowej i zawodowej profesora Józefa Dziopaka / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

Jubileusz 40-lecia pracy naukowej i zawodowej profesora Józefa Dziopaka

2012-06-04

W dniu 31 maja 2012 roku uroczystości jubileuszowe czterdziestolecia pracy naukowej i zawodowej obchodził profesor Józef Dziopak – kierownik Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej, które miały miejsce w reprezentacyjnych salach Pałacu Wielopolskich w Krakowie podczas III Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej INFRAEKO 2012.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili i słowa uznania Jubilatowi przekazali m.in.: dr Małgorzata Jantos – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa, Wacław Skubisa jako przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, profesor Cezary Madryas – Prorektor Politechniki Wrocławskiej, profesorowie z Uniwersytetu Architektoniczno-Budowlanego w Sankt Petersburgu: Michail Aleksejev - członek rzeczywisty Rosyjskiej Akademii Nauk i profesor Ludmila Tsvetkova – członek Międzynarodowej Akademii Ekologi, dr Stanisław Szafran – delegat FSNT-NOT oraz liczni naukowcy i specjaliści z kraju i zagranicy.

Na ręce Jubilata swoje uroczyste adresy skierowały osobistości świata nauki, stowarzyszeń, władz miejskich i gminnych, przedsiębiorstw branżowych i innych instytucji. Dr hab. inż. Daniel Słyś jako Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji przedstawił zebranym słowa podkreślające zasługi profesora Józefa Dziopaka skierowane m.in. od profesora Andrzeja Sobkowiaka – Rektora Politechniki Rzeszowskiej, profesora Jewgienija I. Rybnova – Rektora Uniwersytetu Architektoniczno-Budowlanego w Sankt Petersburgu, profesor Czesławy Rosik-Dulewskiej – Przewodniczącej Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, profesora Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa, profesorów: Jana Danielewicza i Janusza Jeżowieckiego – dziekanów Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, profesora Mariana Mazura – Dziekana Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Ewy Mańkiewicz-Cudny – Prezesa FSNT-NOT.

III Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna INFRAEKO 2012 „Infrastruktura komunalna i gospodarka wodna” odbywała się w dniach 31 maja i 1 czerwca 2012 roku w salach Pałacu Wielopolskich, udostępnionych przez Prezydenta Miasta Krakowa. W sesjach naukowych Konferencji uczestniczyło stu trzydziestu gości z Polski, Szwecji, Rosji, Niemiec, Słowacji i Czech. Wydarzenie było okazją do prezentacji ciekawych rozwiązań i technologii wdrożonych w kraju i za granicą, a także do dyskusji o najważniejszych problemach nowoczesnej inżynierii lądowej i wodnej.

Prof. dr hab. inż. Józef Dziopak jest autorem blisko trzystu prac opublikowanych w dziesięciu językach. Na jego bogatą działalność innowacyjną składa się ponad trzydzieści patentów i zgłoszeń patentowych. Już od roku 1978 współpracuje z naukowcami z prawie 50 uczelni i ośrodków naukowo-badawczych w 12 krajach. Odbył kilkanaście misji profesorskich, staży naukowych i był koordynatorem dziewięciu umów międzyrządowych. Prowadził wykłady na studiach doktoranckich w Politecnico di Milano, Indian Institute of Technology oraz w uczelniach w Rosji i Szwecji. Od 1993 roku jest rzeczoznawcą Ministra Środowiska w zakresie gospodarki wodnej, a od 2001 roku pełni funkcję biegłego Wojewody Małopolskiego w zakresie ocen oddziaływania na środowisko. W swym dorobku zawodowym ma prawie 80 ekspertyz, opinii i ocen, a także ponad sto zrealizowanych projektów architektonicznych i konstrukcyjnych. Za osiągnięcia naukowe, a zwłaszcza innowacyjne był kilkunastokrotnie nagradzany przez ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rektorów trzech uczelni oraz kilkadziesiąt razy przez jury światowych wystaw innowacji. Za działalność twórczą i wniesiony wkład w rozwój innowacyjności w skali międzynarodowej został odznaczony m.in. Międzynarodowym Krzyżem Kawalerskim Orderu IOMI - Invent and Serve przez Prezydenta IFIA i Krzyżem Kawalerskim - Innovation Awards przez członków Belgijskiej Kapituły Królewskiej.

11w.jpgProfesor Józef Dziopak wygłaszający przemówienie.