Strona: Dyplomanci Katedry Infrastruktury i Gospodarki Wodnej w Uponor Infra / Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej

Dyplomanci Katedry Infrastruktury i Gospodarki Wodnej w Uponor Infra

2017-12-13

W dniach 12-13 czerwca 2017 roku studenci piątego roku specjalizacji Infrastruktura i Ekorozwój stanęli przed szansą zwiedzenia fabryki wiodącego, międzynarodowego dostawcy systemów infrastrukturalnych, wodociągowych i kanalizacyjnych w Kleszczowie.

Pobyt studentów w Uponor Infra rozpoczął się od udziału w prezentacji pt. „Technologie PEHD do budowy i modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnych oraz zbiorników retencyjnych". Po zapoznaniu się z historią firmy, przedstawiciele Uponor Infra szczegółowo omówili systemy rur i kształtek z tworzyw sztucznych oraz konstrukcje zbiorników retencyjnych wraz z parametrami hydraulicznymi i dedykowanym zastosowaniem. Rury Weholite stanowią optymalne rozwiązanie dla większości inwestycji związanych z grawitacyjnym transportem wody i ścieków. W systemie tym rury produkowane są w średnicach do 3000 mm. Polietylenowe rozwiązania ciśnieniowe WehoPipe to systemy pełnościennych rur i kształtek, przeznaczonych do budowy zarówno nowych, jak i renowacji starych sieci wodociągowo-kanalizacyjnych i produkowane są w średnicach do 1800 mm. Zbiorniki retencyjne Weho wyróżnia unikatowa konstrukcja, szeroki zakres pojemności oraz uniwersalność (głównie ze względu na rozpiętość średnic i wartości sztywności obwodowych), co daje możliwość dostosowania zbiornika do specyficznych warunków. Podczas seminarium omówione zostały także interesujące przykłady zastosowania systemów Uponor Infra jak np. modernizacja rurociągu solankowego kopalni soli Solino czy też renowacja komór modułami studziennymi Weholite DN2500 w Koninie.

Następnym, niezwykle ciekawym etapem wizyty było odwiedzenie linii produkcyjnych rur Weholite podczas tworzenia wyrobów. Studenci mieli możliwość zapoznania się ze wszystkimi procesami w cyklu produkcyjnym rur, od przygotowania poszczególnych materiałów, poprzez powstanie jednolitej masy, formowanie kształtu, chłodzenie, aż po gotowy produkt.

Nie mniej interesująca była wizyta w hali prefabrykacji gdzie znajdowały się m.in. stanowiska spawalnicze i stoły służące do zgrzewania doczołowego elementów. Dyplomanci mogli zobaczyć jak wygląda kształtowanie nietypowych studzienek i zbiorników na indywidualne zamówienia. Profesjonalne, nowatorskie, ale przede wszystkim indywidualne podejście do projektu jest cechą, która wyróżnia przedsiębiorstwo na tle innych.

Ostatnim etapem pobytu w Uponor Infra była wizyta w laboratorium zakładowym. Przeprowadzane są w nim różnego typu badania np. własności mechanicznych rur jak chociażby wytrzymałość na ściskanie. Każda partia rur opuszczających linię produkcyjną poddawana jest szczegółowym testom, co gwarantuje wysoką jakość wyrobu. Dyplomanci mieli okazję uczestniczyć w procesie oznaczania sztywności obwodowej rury kanalizacyjnej o średnicy 1000 mm, gdzie na własne oczy mogli zobaczyć jak odkształca się rura w zależności od przyłożonego obciążenia zewnętrznego.

Wieczorna kolacja i wspólna gra w kręgle była okazją, aby nawiązać nowe kontakty oraz miło spędzić czas z przedstawicielami firmy Uponor Infra oraz pracownikami Katedry Infrastruktury i Gospodarki Wodnej.

Wyjazd pozwolił dyplomantom na wzbogacenie swojej wiedzy z zakresu nowoczesnych rozwiązań technicznych w systemach infrastrukturalnych, a także na zawarcie znajomości z pracownikami Uponor Infra, co być w może w przyszłości zaowocuje współpracą.